Ten typ elektozaczepów wyposażony jest w zapadkę mocowaną przy pomocy dwóch śrub, dzięki czemu można regulować jej położenie względem zatrzasku zamka. Ma to istotne znaczenie w przypadku drzwi i ościeżnic, w których występują luzy lub naprężenia. Jeżeli między zapadką elektrozaczepu występuje zbyt duży luz, istnieje możliwość sforsowania drzwi przy pomocy cienkiego przedmiotu wsuniętego między zapadkę z zatrzask, ponadto drzwi mogą stukać pod pływem działania wiatru i przeciągów. Z kolei w przypadku, kiedy język zamka wywiera zbyt duży nacisk na zapadkę elektrozaczepu otwarcie drzwi może w ogóle się nie udać, ponieważ w wielu przypadkach zbyt duży nacisk na zapadkę uniemożliwia prawidłowe działanie wewnętrznych mechanizmów elektrozaczepu.
Wyłącznik to niewielka dźwignia znajdująca się przy zapadce elektrozaczepu. Dźwignię można ustawić w dwóch położeniach: zamknięty i otwarty. W pierwszym położeniu elektrozaczep pracuje normalnie, tzn. o tym, w jakim znajduje się stanie decyduje sterownik, do którego podłączony jest zaczep. W drugim położeniu elektrozaczep zostaje odblokowany niezależnie od tego, w jakim stanie utrzymuje go sterownik. Położenie dźwigni można zmienić wyłącznie przy otwartych drzwiach. Przy drzwiach zamkniętych jest ona niedostępna a zmiana jej położenia niemożliwa. Funkcję tą można wykorzystywać na wiele sposobów. Najczęściej korzysta się z niej w przypadkach, kiedy przez pewien czas wejście powinno pozostawać przez cały czas otwarte, np. w czasie dostawy towaru do sklepu, w godzinach przyjmowania interesariuszy w biurze itp.
W elektrozaczepach standardowych zatrzask w pozycji normalnej jest zablokowany. Aby go odblokować należy na zaciski elektrozaczepu podać napięcie, które spowoduje jego odblokowanie. Rygiel elektrozaczepu pozostaje odblokowany tak długo, jak podawane jest napięcie (nie dotyczy elektrozaczepów z pamięcią). W elektrozaczepach rewersyjnych sytuacja jest odwrócona- rygiel elektrozaczepu pozostaje zablokowany tak długo, jak na elektrozaczep podawane jest napięcie. W pierwszym przypadku w czasie awarii sterownika lub przerwy w dostawie energii elektrycznej drzwi pozostaną zablokowane, w drugim przypadku zanik napięcia spowoduje odblokowanie drzwi. Ten typ elektrozaczepów stosowany jest powszechnie w systemach kontroli dostępu montowanych w miejscach publicznych, gdzie szczególne znaczenia ma bezpieczeństwo osób przebywających w budynku. W przypadku awarii lub sytuacji zagrożenia (np. pożaru czy zagrożenia wybuchem) odcięcie zasilania w budynku automatycznie otwiera wszystkie przejścia.
Elektrozaczep z funkcją pamięci został zaprojektowany w taki sposób, aby można było sterować nim przy pomocy krótkich impulsów napięcia. Funkcja ta występuje zarówno w elektrozaczepach standardowych jak i rewersyjnych. Po podaniu na elektrozaczep impulsu sterującego specjalny mechanizm powoduje odblokowanie zapadki i utrzymuje ten stan po zaniku tego impulsu. Elektrozaczep pozostaje odblokowany do czasu otwarcia i ponownego zamknięcia drzwi, kiedy zapadka zostaje ponownie zablokowana.
Elektrozaczepy z pamięcią są też rekomendowane do urządzeń zasilanych z baterii lub akumulatorów ze względu na stosunkowo niewielki pobór mocy (do odblokowania elektrozaczepu wystarczy krótki impuls zasilający zamiast zasilania elektrozaczepu przez kilka sekund).
Kolejnym z typowych zastosowań elektrozaczepów z pamięcią są ogrodzenia z ażurowymi furtkami, w których zamiast klamek zamontowane są nieruchome uchwyty. Na zewnątrz ogrodzenia znajduje się sterownik elektrozaczepu (domofon, czytnik kluczy elektronicznych), od wewnątrz otwarcie umożliwia przycisk umieszczony poza zasięgiem ludzi znajdujących się na zewnątrz ogrodzenia. Wciśnięcie takiego przycisku powoduje odblokowanie elektrozaczepu do momentu otwarcia furtki.
Elektrozaczepów z pamięcią nie należy stosować ze sterownikami podającymi długie impulsy napięcia. Może to doprowadzić do sytuacji w której napięcie zasilające podawane jest na elektrozaczep dłużej, niż trwa czas przejścia (otwarcia i zamknięcia zabezpieczonych drzwi). W takim przypadku wejście to pozostanie odblokowane.
Elektrozaczepy O&C mogą być wyposażone w czujnik, które dostarczają informacji na temat stanu elektrozaczepu. Można wyróżnić dwa rodzaje czujników:
W wymienione wyżej funkcje mogą występować w różnych kombinacjach, wyposażone są w nie wszystkie grupy elektrozaczepów.
Sprawdź dostępne modele elektrozaczepów
tel. +48 42 671 88 48
handel@laskomex.com.pl
+48 42 671-88-67
marketing@laskomex.com.pl
tel. +48 42 671-88-24
697-064-154
r.kaminski@laskomex.com.pl
ul. Dąbrowskiego 249
93-231 Łódź
tel. + 48 42 671-88-00
fax + 48 42 671-88-88